Kirjuta meile aadressile: estl@estl.ee

Seksuaalsus, lähedus ja vägivald

Seksuaalsus on iga inimese loomulik osa ja olemas sünnist surmani. Seksuaalsus kuulub nii tervete kui haigete, puudega kui puudeta, vanade kui noorte inimeste ellu.
Iga inimese seksuaalsus on erinev.  Seksuaalsusel on erinevaid tahke, olulisemad neist on: minapilt, seksuaalne nauding, lähedus, ja laste saamine.

Minapilt on arusaamine iseendast, mis kujuneb elu jooksul. Iga kogemus mõjutab mingil määral minapilti. Iseenda otsimine kestab kogu elu.
Lähedus on vastastikune tundeseotus, ja ühtekuuluvustunne teise inimesega. Hoitakse, kallistatakse ja hellitatakse teineteist; arvestatakse teineteisega ja eelkõige tuntakse ennast turvaliselt.

Tervet ja turvalist paarisuhet iseloomustab mõlemapoolne soov suhteks ja tunne, et koos on tore ja on võimalik oma soove väljendada – selle juurde ei kuulu vägivald. Kui paarisuhe enam sellisena ei tundu, siis pole see tõenäoliselt terve ja turvaline suhe.

Seksuaalsus on tihedalt seotud  soo mõistega – nii sellega, missugusest soost inimene on (bioloogiline sugu) kui ka sellega, missugusena nähakse naisi ja mehi , mis on sellega seonduvalt lubatav ja mis mitte (sotsiaalne sugu). Sotsiaalse soo definitsioon sisaldab hoiakud meestesse, naistesse ja vägivalda, defineerib, mis on mehelik ja mis on naiselik. Traditsiooniliste ettekujutuste järgi on vägivaldne käitumine lubatav mehelikule käitumisele, vägivallale alistumine aga “sobib” naiselikule käitumisele. Taolised stereotüübid on piiravad ning kahjulikud mõlemast soost isikutele.

Igal inimesel on õigus olla seksuaalne ja elada vabana vägivallast.

Vaata ka teabegraafikuid Seksuaalvägivalla levimusest ja hoiakutest Eestis
 

See veebileht kasutab küpsiseid. Jätkates veebilehe sirvimist või sulgedes teate, nõustute küpsiste kasutamisega. Teil on võimalik loobuda antud nõusolekust igal ajal, muutes enda poolt kasutatava seadme seadistusi ja kustutades salvestatud küpsiseid. loe rohkem
Nõustun