Kirjuta meile aadressile: estl@estl.ee

Amor noorte nõustamiskeskuste võrgustik


Esimesed noorte nõustamiskeskused (NNK-d) avati Eestis 1990ndate aastate alguses. Vajaduse tingis kõrge soovimatute raseduste ja sugulisel teel levivate infektsioonide tase noorte seas. 1994. aastal loodud Eesti Seksuaaltervise Liidu (algselt Eesti Pereplaneerimise Liit) üheks prioriteediks sai noorte seksuaaltervise edendamine läbi seksuaalhariduse ja noortesõbralike nõustamisteenuste arendamise, kuna nii pere kui ka kooli roll seksuaaltervise edendamisel oli üsna vähene. Järk järgult avati noorte nõustamiskeskusi veelgi. Alates 2002 aastast loodi noorte nõustamiskeskuste võrgustik, mille osutatud arstlikke teenuseid ning koordineerimist hakkas järjepidevalt rahastama Eesti Haigekassa.

Nii teenuste kui ka võrgustiku juhtimise rahastamine on kaasa toonud olulise kvalitatiivse arengu: välja on töötatud ühtsed tegevuspõhimõtted, toimub pidev keskuste teavitustöö, personalile toimub regulaarne ja järjepidev koolitus, rakendatud on hindamissüsteem.

2015. aastal on Eestis 15 noorte nõustamiskeskust või -vastuvõttu, mis tegutsevad ühtseid põhimõtteid järgides võrgustikuna Eesti Seksuaaltervise Liidu juhtimisel. Projekti koordineeib projektijuht koos projekti töögrupiga.

NNKe tegevuse üldeesmärk on parandada noorte seksuaal- ja reproduktiivtervist (SRT) ja -õigusi (ingl k sexual and reproductive health and rights = SRHR). NNKe tegevus aitab suurendada sihtrühma teadlikkust seksuaal- ja reproduktiivtervisega seotud teemadel ning kujundada tervistsäästvaid hoiakuid ja toimetulekuoskusi, mis viib muuhulgas teismeliste (15–19-aastaste) raseduste arvu vähenemiseni; indutseeritud abortide arvu ja  seksuaalsel teel levivate haiguste (sh HIVi) esinemissageduse vähenemiseni, ja lõppkokkuvõttes seksuaal- ja reproduktiivtervise paranemiseni sihtrühmas.

Noorte nõustamiskeskuste sihtrühm
Tegevuse eesmärk ja taust
Tegevuse põhimõtted
Noorte nõustamiskeskustes pakutavad teenused
Kvaliteedi arendamine

Eesti Seksuaaltervise Liidu noorte nõustamiskeskuste võrgustik koos kooli seksuaalharidusega on toodud maailmale eeskujuks Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) poolt koostatud juhtumianalüüsis ja UNESCO poolt avaldatud seksuaalhariduse kulutõhususe uuringus.
 

See veebileht kasutab küpsiseid. Jätkates veebilehe sirvimist või sulgedes teate, nõustute küpsiste kasutamisega. Teil on võimalik loobuda antud nõusolekust igal ajal, muutes enda poolt kasutatava seadme seadistusi ja kustutades salvestatud küpsiseid. loe rohkem
Nõustun