Kirjuta meile aadressile: estl@estl.ee

Arengukoostöö Moldovas


2012. a. kevadel  võõrustas ESTL WHO kutsel saabunud delegatsiooni Moldovast, eesmärgiks oli tutvuda noorte seksuaaltervise alase tööga. Delegatsiooni koosseisus olid Moldova Tervishoiuministeeriumi aseminister, tervishoiu valdkonna ametnikud ning kohalikud nõustamisteenuste initsiaatorid.
2012–2013 viidi läbi koostööprojekt Moldova noorte nõustamiskeskuste võrgustikuga: „Noorte reproduktiiv- ja seksuaaltervisealaste nõustamisteenuste ja seksuaalhariduse alase pädevuse ja võimekuse tõstmine Moldovas“. Projekti rahastas Eesti vabariigi välisministeerium.
Moldovas, Chisinau’s  toimus koostöös kohaliku mittetulundusühinguga „Health for Youth“ ja noorte nõustamiskeskus Neovita´ga mitu kaalukat ettevõtmist, mille eesmärgiks oli Moldova arengu toetamine noorte seksuaaltervise edendamisel.
  • Moldova Tervishoiuministeeriumis  korraldati ümarlaud, kus esitleti Eesti kogemust kohustusliku kooli seksuaalhariduse juurutamisel ja seksuaaltervisealaste nõustamisteenuste arendamisel.
  • Toimus kohtumine, kus kohalikele nõustamisteenuste initsiaatoritele tutvustati amor.ee noorte seksuaaltervisealase internetinõustamise süsteemi tegevuse põhimõtteid.
  • Viidi läbi kahepäevane seksuaalhariduse metoodika alane koolitus Moldova noortenõustajatele. Võrreldi noorte nõustamiskeskuste võrgustike kvaliteedialuseid.
Koolitatavate grupp koosnes oma valdkonna eestvedajatest - naistearstidest, uroloogidest, dermatoveneroloogidest, psühholoogidest, kõrgkoolilektoritest.  Huvipakkuvaks osutusid interaktiivsed seksuaalhariduslikud rühmatööd. Koolitatavatele pakuti Eestis välja antud venekeelsed seksuaalkasvatuse õpetajaraamatud, mis on mõeldud tundide läbiviimiseks ja mida saab eeskujuna kasutada nii Moldovas seksuaalhariduslike tundide läbiviimiseks kui kolleegide edasikoolitamiseks.
Moldova asjatundjad on seisukohal, et ka Moldova noorte seksuaaltervisealaste näitajate parandamiseks on edasiseks kaks peamist suunda – noorte nõustamiskeskuste võrgustiku arendamine ning kohustusliku kooli seksuaalhariduse sisseviimine kooli õppekavasse ja edendamine. Sellel suunal jätkuvad ka edasised koostöökohad ESTLi ja Moldova vastava süsteemi vahel.
 
Lähem info /kontakt:
Kristina Birk
E-post: kristina@estl.ee
 
See veebileht kasutab küpsiseid. Jätkates veebilehe sirvimist või sulgedes teate, nõustute küpsiste kasutamisega. Teil on võimalik loobuda antud nõusolekust igal ajal, muutes enda poolt kasutatava seadme seadistusi ja kustutades salvestatud küpsiseid. loe rohkem
Nõustun