Kirjuta meile aadressile: estl@estl.ee

Eesti jagab Kõrgõzstaniga seksuaaltervise- ja haridusealast kogemust


13-17. aprillil 2015 võttis Eesti Seksuaaltervise Liit vastu Kõrgõzstani tervishoiu spetsialistide delegatsiooni. Kõrgõzstani spetsialistid on Eestis Välisministeeriumi ja Eesti Seksuaaltervise Liidu koostööprojekti raames, mille eesmärgiks on tõsta noorte reproduktiivtervisealaste nõustamisteenuste ja -tervisekasvatuse alase pädevuse ja võimekuse tõstmist Kõrgõzstanis.
Eesti seksuaal ja reproduktiivtervise süsteemi tutvustamiseks külastasime Eesti Haigekassat, Riigikogu Sotsiaalkomisjoni, Terviseametit, Lääne-Tallinna Keskhaiglat, noorte nõustamiskeskust ja seksuaaltervise kliinikut Tallinnas ja Tartus, Tervise Arengu Instituuti ja Tartus Ülikooli ning Haridusministeeriumit.
 Esile kerkinud teemad:
Eriti huvitas Kõrgõzstani spetsialiste Eesti maksusüsteem ehk kui palju protsentuaalselt on maksud Haigekassa kindlustusele (33%st läheb 13% Haigekassale ja 20%pensioniteks) ja kes rahastab teenuseid Noorte Nõustamiskeskustes (Haigekassa ja Tervise Arengu Instituut).
Sotsiaalkomisjonis, kus meid võtsid vastu esimees Aivar kokk ja komisjoni liige Viktor Vassiljev, tuli teemaks, et Eestis on alates 2003 aastast oluliselt paranenud teismeliste raseduse ja seksuaalsel teel levivate infektsioonide näitajad ja ka Eesti seadusemuudatus, kus alates 14 eluaastast võib ilma vanema nõusolekuta otsustada oma raseduse jätkamise üle. Kõrgõzstanis peavad alla 18 aastased vanema nõusoleku võtma ja see viib nad sageli hoopis illegaalse arsti juurde, mille tõttu on seal tüsistuste ja ka suremuse näitajad oluliselt suuremad.
Terviseametis tutvustasid peadirektor Tiiu Aro ja peadirektori asetäitja Jelena Tomassova meile Terviseameti tegevusvaldkondi ja arstide registrit. Kuidas arst sinna registrisse saab, millised on nõuded seal püsimiseks ja kes teeb järelevalvet. Kõrgõzstanis on riigis levinud korruptsiooni tõttu võimalik endale ka arsti paberid osta.
Lääne-Tallinna Keskhaiglas võtsid meid vastu dr Kai Haldre ja dr Paul Korrovits. Kirgiiside jaoks olid Pelgulinna sünnitusmaja arendused väga muljetavaldavad. Samuti 5 aastaseks saava reproduktiivtervise keskuse töökorraldus ja teenused. Kõrgõzstanis puudub veel naistele kunstliku viljastamise tegemise võimalus. 
Tervise Arengu Instituudis tutvustas arendusdirektor Annika Veimer, kuidas Eestis terviseprobleeme tuvastatakse ja kuidas statistikat kogutakse. Näiteks tuli alkoholi probleem kõrge enneaegse suremuse, meeste lühikese eluea, vigastuste ja õnnetussurmade statistikast välja. Tervise edendamise osakonna juhataja Tiia Pertel Tervise Arengu Instituudi seksuaalhariduse ja pereplaneerimise tööst: „Tihti puutume oma töös kokku ka raskustega. Teavituskampaaniate osas nurisetakse, miks nii avalikult seksist räägitakse. Samuti on võrreldes eestikeelsete koolidega  vene koolidesse seksuaalhariduse programmi märksa keerulisem sisse saada.“
 Tartus, Haridusministeeriumis, võtsid meid vastu kantsler Mart Laidmets ja üldharidusosakonna juhataja Irene Käosaar. Teemana kerkis üles vanemate roll seksuaalhariduse saamisel. Eestis on aastaid tagasi olnud suur diskussioon teemal, kas me kaitseme lapsi, kui anname neile teadmisi või ei anna ja jätame nad internetimaailma üksi. Tänaseks lapsevanemad juba ootavad koolilt, et seal teatud teemad lahti räägitaks. Tartus külastasime ka kooli inimese õpetuse tundi, kus käsitleti seksuaalhariduse teemat. Kuidas läbi mängu saab lastele tutvustada suguelundite nimetusi ning milliseid muutusi toimuvad murdeeas nii poiste kui tüdrukute kehas ja ajus.
Kõrgõzstanis on seksuaalhariduse probleem väga tõsine teema. Äärmiselt vajalik on, et koolides oleks kohustuslik seksuaalharidus. Praegu saadakse seksuaalteemadel infot 50% ulatuses oma sõpradelt ja tänavalt. See info ei ole enamaltjaolt adekvaatne. 11% ulatuses saadakse infot oma vanematelt. Seksuaalhariduse andmisel koolides ja vanemate poolt oma lastele takistab oluliselt usuteema, mille kohaselt kõik seksuaalsusesse puutuv on halvamaiguline ja sellest ei räägita.
Järgmise sammuna toimuvad augustis 2015 koolitused Eesti spetsialistidelt Kõrgõzstani spetsialistele nii seksuaalhariduse andmise, rahastamise kui ka järelevalve teemal.


Eesti Seksuaaltervise Liit
Mardi 3 | 10145 Tallinn | estl@estl.ee
Tel: +372 56 654 313| www.amor.ee www.estl.ee
 
See veebileht kasutab küpsiseid. Jätkates veebilehe sirvimist või sulgedes teate, nõustute küpsiste kasutamisega. Teil on võimalik loobuda antud nõusolekust igal ajal, muutes enda poolt kasutatava seadme seadistusi ja kustutades salvestatud küpsiseid. loe rohkem
Nõustun