Kirjuta meile aadressile: estl@estl.ee

Kuidas toetada seksuaalvägivalda kogenud sõpra või pereliiget

Kui sõber või pereliige räägib, et on kogenud või arvab end olevat kogenud seksuaalvägivalda, on oluline tema jaoks olemas olla kui ta soovib sellest rääkida.
Vägivalda kogenud inimene võib olla shokis ja suures segaduses ning sellega seoses ka ebatavaliselt käituda. Tavalisteks reaktsioonideks on šokk, segadus, hirm, ärevus, depressioon, viha, abitus. Paljudel inimestel vallanduvad tahtmatud füüsilised või emotsionaalsed reaktsioonid, nt nutt, ohjeldamatu nutmine, aga ka täielik apaatsus. Toeta oma lähedast või sõpra emotsionaalselt ja julgusta abi otsima spetsialistidelt.

Mida öelda vägivalda kogenud inimesele?
A.        Ma usun Sind.
            Mul on kahju, et see Sinuga juhtus.
 
B.        Mul on hea meel, et Sa julgesid sellest mulle rääkida.
            Ma mõistan, et sellest rääkimine oli Sulle raske, aga Sa oled tubli, et julged abi küsida.
 
C.        See ei olnud Sinu süü.
            Ma aitan Sul otsida abi.
 
Mida arvesse võtta:

  • Kas vägivalda kogenu on kohas, kus tal on turvaline? Kui võimalik, siis hoolitsege selle eest, et ta tunneks end turvaliselt, vajadusel aidake korraldada talle turvaline peavari.
  • Kas vägivalda kogenul on vigastusi? Toeta ja julgusta seksuaalvägivalla ohvrit abi otsima. Arsti poole tuleks pöörduda ka juhul, kui ei ole nähtavaid vigastusi.
  • Paku end kaasa erakorralise meditsiini osakonda, naistearstiarsti, psühholoogilise nõustaja või politsei poole pöördumisel ning jää protsessis tema kõrvale toeks.
  • Sa saad nõu küsimiseks ka ise abitelefoni numbril või kirja teel paluda asjatundjate nõuandeid, kuidas toetada oma sõpra või pereliiget antud olukorras.
  • Kui ohver on täisealine, siis on tema enda otsus, kas pöörduda politseisse ning toimunule ametlik  käik anda. Igal juhul tuleb ohvrit julgustada seda tegema. Paku end toeks olema kogu edasises protsessis.
  • Olulisim on pakkuda raskel ajal mõistmist ja emotsionaalset tuge.
  • Kui ohver on alaealine, on sellest kohustus teatada politseile.

Infot abisaamise võimaluste kohta leiad siit: abisaamise võimalused

Loe lisa: Vastused põhiküsimustele.

 

See veebileht kasutab küpsiseid. Jätkates veebilehe sirvimist või sulgedes teate, nõustute küpsiste kasutamisega. Teil on võimalik loobuda antud nõusolekust igal ajal, muutes enda poolt kasutatava seadme seadistusi ja kustutades salvestatud küpsiseid. loe rohkem
Nõustun