Kirjuta meile aadressile: estl@estl.ee

Moldova Noorte Kliinik Neovita koostöös Eesti Seksuaaltervise Liiduga viis läbi seksuaalvägivalla ennetuse kampaania Moldova noortele.

Kampaania eesmärgiks oli informeerida eelkõige noori seksuaalvägivalla olemusest ja lubamatusest, muuta  levinud väärarusaami ja ohvreid süüdistavaid hoiakuid ning teavitada abi saamise vajadusest ja võimalustest seksuaalvägivalla ohvritele.
 
Seksuaalvägivalla ennetuse avaliku kampaaniaga rõhutati, et seksuaalvägivallale ei ole ühtegi õigustust. Vaatamata sellele, kas huuled olid punaseks värvitud, minikleit oli seljas või oldi alkoholi tarvitanud - seksuaalvägivallale ei ole vabandust. Vastutus seksuaalvägivalla eest lasub alati selle toimepanijal, mitte ohvril.
 
Kampaania väljunditeks olid teleklipid ja veebibannerid.
 
Galina Lesco, Noorte Kliinik Noevita juhataja:  „Seksuaalvägivalda, sh vägistamist kogevad nii naised kui mehed, kuid enamik seksuaalvägivalla ohvritest on naised.
Seksuaalvägivalla ohvritest on palju neid, kes abiandvate organisatsioonide poole ei pöördu. Septembris 2018 Xplane Market Research Agency poolt läbi viidud uuringu põhjal 8 protsenti inimestest ei tea ühtegi seksuaalvägivalla ohvrile abipakkuvat asutust. Vaid pooled on kuulnud seksuaalse ahistamise keskustest, hädaabinumbrist 080088008 ja alla poole, täpsemalt 46% ajutistest seksuaalvägivalla ohrite keskustest.

Seksuaalvägivallale tuleb senisest oluliselt rohkem tähelepanu pöörata, sest see põhjustab märkimisväärset tervisekahju. Lisaks võimalikele vigastustele ja suitsiidiohule on ohvrid ohustatud kroonilistest valusündroomidest, nakatumisest seksuaalsel teel levivate haigustesse, sh HIVi, soovimatutest rasedustest, akuutsetest ja pikaajalistest vaimse tervise probleemidest (sh post-traumaatilise stressi sündroom, ärevushäired, depressioon jm). Praegu pöörduvad osad ohvrid kuid või aastaid pärast juhtumit, põhjuseks erinevad vaimse ja füüsilise tervise või sotsiaalse toimetuleku probleemid (sh sõltuvusainete kasutamine, riskikäitumine, võimetus jätkata tööd ja õpinguid). On teada, et aasta jooksul pärast vägistamist tõuseb arsti külastamise tõenäosus 50%, kuigi enamik ohvritest ei avalikusta oma traumat. Mida nooremana on seksuaalvägivalda kogetud, seda rängemad jäljed jätab see inimese ellu.

Kampaaniaga sooviti anda selge sõnumi, et seksuaalvägivald on lubamatu ükskõik millises situatsioonis ning et on olemas abi neile, kes sellise kogemuse oma ellu on saanud.

Kahjuks on Moldova ühiskonnas levinud hoopis seksuaalvägivalla ohvrit süüdistav hoiak. Näiteks 57% Chicinau inimestest on nõus või pigem nõus väitega, et seksuaalvägivalla ohvrid, kes on eelnevalt tarvitanud alkoholi, on juhtunus ise süüdi, 37% ollakse pigem nõus väitega, et seksuaalvägivalla ohvritel on „kerged elukombed“.

Kampaaniaga sooviti seda muuta, sest ükskõik, millised võivad olla seksuaalvägivallatseja õigustused ja vabandused, seksuaalvägivallas on süüdi ainult vägivallatseja, mitte kunagi ohver.
Seksuaalvägivalla teemaline kampaania on osa YK kaheaastasest projektist,
Projekti käigus koostatakse juhend esmaseks tööks seksuaalvägivalla ohvriga tervishoiuasutustes, viiakse läbi koolitusi tugevdamaks võrgustikutööd ohvritega kokku puutuvate eri valdkonna võtmespetsialistide (meedikud, politsei ja prokuratuuri töötajad, juristid, sotsiaaltöötajad, psühholoogid, varjupaikade töötajad) jt organisatsioonide vahel.


Kampaania periood oli 8.10.-18.11.2018.
Projekti rahastas Eesti Välisministeerium arengu- ja humanitaarabi vahenditest.


 
See veebileht kasutab küpsiseid. Jätkates veebilehe sirvimist või sulgedes teate, nõustute küpsiste kasutamisega. Teil on võimalik loobuda antud nõusolekust igal ajal, muutes enda poolt kasutatava seadme seadistusi ja kustutades salvestatud küpsiseid. loe rohkem
Nõustun