Kirjuta meile aadressile: estl@estl.ee
Mis on vägivald?

Vägivald on igasugune tahtlik teise inimese vaimne, kehaline, või seksuaalne kahjustamine või sellega ähvardamine.

On olemas inimesi, kes kasutavad vägivalda teadlikult, ähvardavad teisi inimesi ja käituvad agressiivselt. Need inimesed usuvad, et vägivald on kõige tulemuslikum viis oma tahte saavutamiseks. Vägivaldne käitumine on  planeeritud ja sellega ei pruugi kaasneda vihatunnet. Nii tegutseb teadlik, võimu saavutamiseks vägivalda kasutav inimene. Nii on see enamasti ka seksuaalvägivalla korral.
Sellest eritub vägivaldne käitumine, mis on põhjustatud sellest, et inimesed ei suuda oma viha kontrolli all hoida ning käituvad ennast või teisi kahjustavalt – loe selle kohta: Agressiivsed tunded.

Eristatakse vaimset, kehalist ja seksuaalset vägivalda ning kontrollivat käitumist – need vägivallaliigid võivad omavahel läbi põimuda. Mistahes vägivallaga kaasneb alati ka vaimne vägivald.

Vaimne vägivald on näiteks: oma tahtele allutamine, survestamine, eiramine, selgitusteta vaikimine, karjumine, ähvardamine, jälitamine, segamine, tülitamine, hirmutamine, alandamine, sõimamine, halvustamine, manipuleerimine.

Kehaline vägivald on näiteks: löömine, juustest tirimine, tahtlik müksamine, kinni hoidmine, peksmine, kägistamine, relva kasutamine.
Seksuaalne vägivald on näiteks: soovimatu seksuaalne tähelepanu, tahtevastane seksuaalne puudutamine, seksi pealesurumine, vägistamiskatse või vägistamine, laste seksuaalne väärkohtlemine.

Kontrolliv käitumine on partneri täielik kontroll ühistele ressurssidele ligipääsu üle või partneri töötamise või edasiõppimise ärakeelamine, õiguste ära võtmine või piiramine seoses varade omamisega.
 
See veebileht kasutab küpsiseid. Jätkates veebilehe sirvimist või sulgedes teate, nõustute küpsiste kasutamisega. Teil on võimalik loobuda antud nõusolekust igal ajal, muutes enda poolt kasutatava seadme seadistusi ja kustutades salvestatud küpsiseid. loe rohkem
Nõustun