Kirjuta meile aadressile: estl@estl.ee

SEKSUAALTERVIS


Seksuaaltervis on seksuaalsusega seotud kehalise, emotsionaalse, vaimse ja sotsiaalse heaolu seisund, mitte üksnes haiguse, puude või häire puudumine. Hea seksuaaltervise eelduseks on positiivne ja lugupidav suhtumine seksuaalsusesse ja seksuaalsuhetesse, samuti võimalus nauditavateks ja turvalisteks seksuaalkogemusteks, mis on vabad sunnist, diskrimineerimisest ja vägivallast (Maailma Terviseorganisatsioon, 2002).
Hea seksuaaltervis eeldab kõikide inimeste seksuaalsete õiguste austamist, kaitsmist ja arvestamist. Kuna järglaste saamine on vaid üks osa seksuaalsusest, siis on reproduktiivtervis (reproduktiivsüsteemi toimimisega ja protsessidega seotud kehalise, vaimse ja sotsiaalse heaolu seisund, mitte üksnes haiguse või väärtalitluse puudumine) osa seksuaaltervisest, olles seotud eeskätt ohutu raseduse, sünnituse ja terve lapsega.
 
Loen lisaks
 
Kooskõlas toodud seksuaaltervise definitsioonidega on seksuaalselt terve inimene, kes hindab oma seksuaalsust, vastutab oma käitumise eest, suhtleb mõlemast sugupoolest inimestega respektiga ning väljendab armastust ja lähedust vastavalt oma väärtushinnangutele. Seksuaalselt terve suhe tugineb jagatud väärtushinnangutel ja seda iseloomustab: konsensuslikkus, võrdsus, ausus, vastastikune nauditavus ja turvalisus (sh kaitse soovimatu raseduse, seksuaalsel teel levivate nakkuste/HIV, vägivalla eest).
 
Rahvusvaheline Pereplaneerimise Föderatsioon, 178 riigi kohalikke organisatsioone koondav rahvusvaheline organisatsioon, International Planned Parenthood Federation jaotab prioriteetsed seksuaal- ja reproduktiivtervise valdkonnad alljärgnevalt:

 
  • Rasestumisvastased vahendid
  • HIV ja AIDS
  • Naiste tervis
  • Seksuaalõigused
  • Abort
  • Eestkoste
  • Humanitaarabi
  • Sooline võrdõiguslikkus
  • Noorukid ja noored
 
Allikad:

Ühinenud Rahvaste Organisatsioon. United Nations. Programme of action. Adopted at the International Conference on Population and Development, Cairo, 5–13 September 1994.  New York, United Nations, 1995.
 
Maailma Terviseorgamisatsioon . World Health Organization. Defining sexual health. Report of a technical consultation on sexual health 28–31 January, 2002 Geneva. Geneva, World Health Organization, 2006. 
See veebileht kasutab küpsiseid. Jätkates veebilehe sirvimist või sulgedes teate, nõustute küpsiste kasutamisega. Teil on võimalik loobuda antud nõusolekust igal ajal, muutes enda poolt kasutatava seadme seadistusi ja kustutades salvestatud küpsiseid. loe rohkem
Nõustun