Kirjuta meile aadressile: estl@estl.ee

Euroopa Nõukogu inimõiguste volinik Dunja Mijatović: Põhjalik seksuaalharidus kaitseb lapsi ning aitab luua turvalisemat ja kaasavamat ühiskonda.

28.07.2020
Seksuaalharidus on võimas vahend vägivalla, väärkohtlemise ja diskrimineerimise vastu võitlemiseks ning mitmekesisuse austamiseks.
 

Lastel ja noortel on õigus saada põhjalikku seksuaalharidust.
Õigus saada seksuaalharidust tuleneb paljudest inimõigustest, näiteks õigusest elada vabalt vägivallast ja diskrimineerimisest, õigusest vaimsele ja füüsilisele tervisele võimalikult kõrgel tasemel, aga ka õigusest saada ja levitada asjakohast teavet ning õigus kvaliteetsele ja kaasavale haridusele, sealhulgas inimõigustealane haridus.

2010. aasta seksuaalhariduse aruandes rõhutas ÜRO, et „seksuaalharidust tuleks pidada iseenesest õiguseks ja see peaks olema selgelt seotud muude õigustega vastavalt inimõiguste vastastikuse sõltuvuse ja jagamatuse põhimõttele.”

Vaatamata tõenditele, et seksuaalharidus on kasulik lastele ja kogu ühiskonnale, diskuteeritakse ka meil Eestis lastele seksuaalhariduse andmise üle. Selline vastupanu on sageli näide laiemast vastuseisust konkreetsete rühmade, eriti naiste, lesbide, geide, biseksuaalide, transsooliste ja interseksuaalide (LGBTI) ning mingil määral ka laste endi inimõigustele põhjusel, et see ohustaks traditsioonilisi ja usulisi väärtusi.

Seksuaaalhariduse kohta levitatakse moonutatud või eksitavat teavet olemasolevate seksuaalhariduse õppekavade kohta. Seksuaalharidust esitatakse kui laste varases nooruses seksualiseerimist, “homoseksuaalsuse propageerimist”, “soolise ideoloogia” levitamist. Vanemate hirmutamiseks levitatakse tihti desinformatsiooni õppekava tegeliku sisu kohta. See tuleb lõpetada.

UNESCO on seksuaalhariduse eesmärgid sõnastanud seksuaalsuse kognitiivsete, emotsionaalsete, füüsiliste ja sotsiaalsete aspektide õpetamiseks ja tundmaõppimiseks. Selle eesmärk on varustada lapsi ja noori teadmiste, oskuste, hoiakute ja väärtustega, mis annavad neile õiguse teadvustada oma tervist, heaolu ja väärikust; arendada lugupidavaid sotsiaalseid ja seksuaalseid suhteid; kaaluda, kuidas nende valikud mõjutavad nende enda ja teiste heaolu; ning mõista ja tagada oma õiguste kaitse kogu elu jooksul.

Täispikk tekst (inglise keeles) SIIN
 
See veebileht kasutab küpsiseid. Jätkates veebilehe sirvimist või sulgedes teate, nõustute küpsiste kasutamisega. Teil on võimalik loobuda antud nõusolekust igal ajal, muutes enda poolt kasutatava seadme seadistusi ja kustutades salvestatud küpsiseid. loe rohkem
Nõustun