Kirjuta meile aadressile: estl@estl.ee

Eesti Seksuaaltervise Liidu seisukoht justiitsministri ettepaneku osas muuta kooseluseadus kehtetuks.

10.08.2017
ESTL nõustub justiitsministri arutluskäigu lähtepunktidega: iga inimese jaoks on oluline õigusselgus ning täna puudulik kooseluseadus on kahtlemata problemaatiline. Sellise olukorra lahenduseks ei saa aga olla samm tagasi aega, kus samasoolistel paaridel puudus igasugune mõistlik võimalus sõlmida üks selge ning seadusandja poolt heaks kiidetud kooselu kinnitav leping. Täna on vaja astuda hoopis samm edasi, sinna, kus seisavad üha rohkemad Euroopa riigid: õiguslikku raamistikku, milles samasoolistel paaridel on erisooliste paaridega kõigiti võrdsed võimalused oma suhet registreerida ning riigis korrastatult elada.
 
Õigusselguse põhimõtte kõrval tuntakse ka õiguspärase ootuse printsiipi. Nii on õigusriigis igal inimesel õigus eeldada, et juba vastu võetud ning kehtivad seadused ka püsivad. Justiitsministri plaan tühistada seadus, mis on tänaseks juba kümnetele paaridele andnud kindluse ning usalduse oma riigi vastu, selle põhimõttega kooskõlas ei ole. 
 
Arusaamatu on, kuidas ühtib õigusselguse printsiibiga ettepanek tunnistada kehtetuks tervikseadus, pakkumata seejuures konkreetset asendust. Terviktekstide kehtetuks tunnistamine pole Eesti õigusloomes võõras nähtus, kuid sellele peab alati eelnema väga põhjalik eeltöö ning vahetult järgnema tühistatavat õigusraamistikku asendav uus seadus. Justiitsministri avaldusest ei nähtu kumbagi.
 
Kui justiitsministrile teeb muret olukord, kus õigusselgust takistab kooseluseaduse rakendussätete puudumine, on sellel lihtne lahendus: Riigikogus on menetluses kooseluseaduse rakendamise seaduse eelnõu, mis oleks võimalik justiitsministri erakonna toetusega vastu võtta. 
 
Eesti Seksuaaltervise Liit toetab kõigi inimeste võrdset õigust seksuaaltervisealasele teabele ja teenustele ning kõigis muudes valdkondades, sõltumata nende soost, sooidentiteedist ja seksuaalsest identiteedist.
 
See veebileht kasutab küpsiseid. Jätkates veebilehe sirvimist või sulgedes teate, nõustute küpsiste kasutamisega. Teil on võimalik loobuda antud nõusolekust igal ajal, muutes enda poolt kasutatava seadme seadistusi ja kustutades salvestatud küpsiseid. loe rohkem
Nõustun